GOJENIE BEZPOŚREDNIE

Ten sposób gojenia występuje wówczas, gdy rana powstała pod wpływem działania przedmiotu ostrego i niezalcażonego, przy czym nie nastąpiło poprzeczne lub ukośne przecięcie większych mięśni, tak że krawędzie rany są gładkie, równe i przylegają do siebie.

Gojenie postępuje w ten sposób, że szczelinę powstałą pomiędzy przylegającymi do siebie ścianami rany wypełnia wydobywające się z otaczających naczyń chłonnych i krwionośnych osocze, chłonka i włóknik, które ulegają skrzepnięciu, sklejając brzegi rany. Do tych skrzepłych mas wzrasta z brzegów rany ziarnina niezapalna, która później przekształca się w tkankę bliznowatą, tworzącą białą, wąską, linijną bliznę. Niekiedy blizna ta może stopniowo ulec całkowitemu zanikowi i wchłonięciu, wówczas nie pozostaje żaden ślad po ranie. Jest to najszybszy i najkorzystniejszy sposób gojenia się ran.

One comment to GOJENIE BEZPOŚREDNIE

  • Adam  says:

    Nie pojcie alko jak macie rane bo sie gorzej goi 🙂

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>