Meksyletyna

Jest lekiem o budowie chemicznej i działaniu podobnym do lidokainy. Można ją stosować doustnie, gdyż wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego. Biologiczny okres półtrwania leku wynosi 10,2 + 0,8 h u zdrowych ochotników, u chorych zaś z niemiarowościami zwiększa się do 18,7+ 1,8 h. Lek jest w 90% metabolizowany w wątrobie. Działanie toksyczne leku po stosowaniu doustnym jest niewielkie, objawia się drżeniami mięśniowymi i nudnościami. Natomiast działanie toksyczne meksyletyny po podaniu dożylnym jest podobne i występujące równie często, jak po lidokainie. Meksyletyna jest stosowana zapobiegawczo doustnie po opanowaniu ciężkich niemiarowości pochodzenia komorowego lub zatrucia glikozydami nasercowymi. Stosuje się najpierw dawkę nasycającą 400-600 mg, a następnie 150-300 mg co 6-8 h.

Rzadziej jest stosowana dożylnie, gdyż często powoduje znaczny rzadkoskurcz i hipotensję. Dawka dożylna początkowo wynosi 50-200 mg podanych w ciągu 10 min, po 0,5 h podaje się 250 mg, po następnych 2,5 h znowu 250 mg lub wlew dożylny z prędkością 1 mg/min.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>