Procesowi gojenia się takiej rany towarzyszy proces zapalny

Procesowi gojenia się takiej rany towarzyszy proces zapalny okolicznych tkanek, zwłaszcza jeśli rana uległa zakażeniu. Pokrywająca ranę ziarnina obfituje w leukocyty i ma charakter ziarniny zapalnej. Proces gojenia się jest powolny, towarzyszy mu ropienie, powstają rozległe blizny.

Strup powstaje wówczas, gdy uchodząca z rany krew, wydzielina surowiczo-włóknikowa i martwe tkanki nie ulegają rozpuszczeniu i wchłonięciu, lecz krzepną w brunatnoczerwoną, krwistą, dość twardą masę oddzielającą powierzchnię rany od środowiska zewnętrznego.

Gojenie pod strupem jest gojeniem się przez demarkację. Po wypełnieniu ubytku przez ziarninę graniczący ze strupem naskórek rozrosta się i przenika pod strup, oddzielając go od ziarniny. Gdy naskórek pokryje całą powierzchnię ziarniny, która w tym okresie jest już właściwie tkanką bliznowatą, strup odpada.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>