Ślepota zmierzchowa

Pierwszym objawem hipowitaminozy A jest tzw. ślepota zmierzchowa, inaczej zwana „kurzą ślepotą” (hemeialo- pia) – niedowidzenie o zmroku i w złych warunkach oświetlenia z powodu niedoboru czerwieni wzrokowej. Poza tym występuje zwolnienie procesów regeneracji tkanek (upośledzone gojenie się ran), zmniejszenie odporności na zakażenie, a u dzieci zahamowanie wzrostu.

Jednym z najbardziej charakterystycznych zaburzeń występujących w hipowitaminozie A jest uszkodzenie wszystkich tkanek nabłonkowych – zaburzenie wzrostu nabłonka i jego różnicowania. Występuje wówczas zwyrodnienie i złuszczenie się nabłonków błon śluzowych, a w następstwie nieżyty przewodu pokarmowego, nieżyty oskrzeli, dróg płciowych i dróg moczowych, nadmierne rogowacenie naskórka. Złuszczające się nabłonki przyczyniają się do powstawania kamieni w drogach moczowych i żółciowych i do zatykania przewodów gruczołowych. Z powodu zatkania przewodów gruczołu łzowego i niewydziela- nia się łez może dojść do wysychania rogówki (kserof- talmii), a w dalszym przebiegu do zmętnienia i rozmięlcania rogówki (keratomalacji). Występuje również zanik nabłonka kanalików nasiennych u mężczyzn, a nawet zanik nabłonka płciowego u mężczyzn i kobiet, co powoduje niepłodność.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>