Tkanka objęta procesem zgorzeli

Tkanka objęta procesem zgorzeli zwykłej jest szarawa, niekiedy czarna lub zielonkawa, mazista, rozłażąca się i wydzielająca mdlący zapach. Ten typ zgorzeli spotykamy w miazdze zębowej, w jelitach lub w płucach.

Zgorzel gazowa wywołana jest przez specjalne .odmiany beztlenowców, które rozwijają się szczególnie gwałtownie w tkankach świeżo obumarłych, np. zmiażdżonych przez urazy mechaniczne. Ten typ zgorzeli jest szczególnie częsty na polach walki, gdzie powstaje w następstwie tzw. zakażenia przyrannego urazów bojowych. Beztlenowce zgorzeli gazowej produkują w wyniku swej przemiany materii duże ilości mdlących, słodkawo cuchnących gazów gnilnych. Pęcherzyki tych gazów gromadzą się w obrębie wiotkich tkanek. Tkanka objęta zgorzelą jest obrzękła i trzeszczy przy ucisku na skutek przesuwania się pęcherzyków gazu.

W przeciwieństwie do zgorzeli zwykłej bakterie zgorzeli gazowej nie zmieniają barwnika krwi i tkanki nie są ciemne, lecz bladoróżowe. Zgorzel gazowa nie ogranicza się do tkanki martwej, która jest tylko wrotami zakażenia, ale obejmuje większe przestrzenie tkanek otaczających. Następstwem zgorzeli gazowej są bardzo poważne zaburzenia ogólnoustrojowe. Wskutek ciężkiego zatrucia produktami toksycznymi bakterii i rozpadu tkanki często dochodzi do szybkiego zejścia śmiertelnego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>