Witaminy D

Witaminy D są jednym z czynników regulujących w ustroju gospodarkę solami wapnia i fosforu. Wpływają one na odkładanie się tych soli w kościach i zębach, oraz warunkują właściwy stopień ich mineralizacji, umożliwiając prawidłowy rozwój tkanki kostnej. Wpływają one również łącznie z hormonem gruczołów przytarczycznych (paratyreoidyna) na poziom wapnia i fosforu we krwi.

Hipowitaminoza D powoduje u dzieci krzywicę, u dorosłych zaś rozmiękanie kości. Istotą krzywicy (rachitis), zwanej też chorobą angielską,, jest zaburzenie gospodarki wapniowo-fosforowej. Sole te nie odkładają się w .kościach i zębach i zostają wydalone. W związku z tym chrząstki nasadowe kości długich nie wapnieją należycie i z chrząstek tych zamiast tkanki kostnej wytwarza się miękka tkanka kostnawa. Nasady kości, które nadmiernie rozrastają się, ulegają zgrubieniu i zniekształceniom. Kończyny dolne wyginają się na zewnątrz („nogi 0″), rzadziej do środka („nogi X”), w kręgosłupie wytwarza się garb, klatka piersiowa zapada się po bokach, przy czym mostek i luk żebrowy uwypukla się do przodu („klatka piersiowa kurza”). Na granicy żeber i chrząstek żebrowych wytwarzają się charakterystyczne zgrubienia w postaci guzków, tworząc tzw. różaniec krzywiczy. Kości czaszki stają się miękkie, ciemiączka duże, długo nie zarastające. Silnie rozwijają się guzy czołowe i potyliczne dające obraz tzw. głowy kwadratowej.

W krzywicy dochodzi poza tym do znacznego obniżenia odporności. Krzywica występuje najczęściej u dzieci odżywiających się jednostronnie i pozbawionych słońca (żyjących w ciemnych mieszkaniach), przy czym największe jej nasilenie jest na wiosnę. Krzywica była jedną z najczęstszych chorób dzieci proletariackich, zwłaszcza w Anglii (klimat), stąd jej historyczna nazwa „choroba angielska”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>